A gyémánt két legfontosabb tulajdonsága:
- A gyémánt a természetben előforduló legkeményebb ásvány, ennek köszönhetően pedig a viselésnek legellenállóbb és legtartósabb drágakő. Biztosak lehettek benne, hogy nem fog karcolódni vagy kopni.
- Átlátszósága és fénye lenyűgöző! A gyémánt az összes drágakő közül a leginkább magával ragadó, csodálatos színszórása semmi máshoz nem fogható. Hosszú évek után is gyönyörű marad a „kő tüze”, nem fog megfakulni vagy behomályosodni.
A karikagyűrűket érdemes rendszeresen elvinni szakszerű tisztításra, ami a gyémántnak és más drágaköveknek is jót tesz. A lerakódott krém és szappan eltávolítása évente egyszer esedékes. Ha erre odafigyeltek, garantáltan csodaszép marad a karikagyűrűtök egy életen át!A gyémánt legfontosabb jellemzői a 4C tulajdonságok (colour, clarity, carat, és cut). A kövek osztályozását, értékének meghatározását laboratóriumi körülmények között, minden esetben szakértők végzik. A bevizsgált drágakövek hivatalos tanúsítványt kapnak, amely az alapvető jellemzőiket tartalmazza. Ezek a következők: a szín, a tisztaság, a súly és a csiszolás.
1. Szín
Ha gyémántról van szó, általában a ragyogó, áttetsző fehér szín jut az emberek eszébe. Pedig a gyémánt a szivárvány összes színében előfordul. A színes gyémántok ritkaságuk miatt drágák. Fontos tudni, hogy a „fehérnek mondott” gyémántok színe legtöbbször a sárgás árnyalatok felé hajlik. Ebből következik, hogy ebben a kategóriában az alapján értékelik a köveket, hogy a fehér és a sárga szín közötti skálán hol helyezkednek el. A szakma 8 féle árnyalatot ír le a világos sárgától, a kitűnő tisztaságú fehérig.
2. Tisztaság
Minél tisztább egy kő, annál többet ér. A drágakövekben gyakran fordulnak elő kisebb-nagyobb hibák: például zárványok, repedések stb. Ezek nem csupán esztétikailag lehetnek fontosak, hanem praktikus okok miatt is. Például a túl sok vagy nagy méretű zárvány meggyengítheti a kő szerkezetét, így sérülékenyebbé téve azt. A gyémántokat tisztaságuk alapján hét kategóriába lehet sorolni, amik a 10-szeres nagyításhoz vannak viszonyítva. A skála alján a P vagy III-as jelölésű kövek vannak, amik szabad szemmel is jól látható, nagy zárványokat tartalmaznak. A legértékesebbek az IF jelölésűek, amikben 10-szeres nagyítással sem lehet zárványokat felfedezni.
3. Súly
A gyémántok súlyát karátban mérik, és érthető módon, minél nagyobb a kő súlya, annál értékesebb. 1 karát 200 milligramm súlyú, tehát egy 1 karátos kő 0,2 grammot nyom. Egy szabályos briliáns csiszolású 1 karátos gyémánt átmérője 6.4 mm. Fontos: ez a „karát” azonban nem összetévesztendő az aranyötvözet finomságát jelző „karáttal”. Hiszen az aranyra vonatkozó „karát” azt mutatja meg, hogy a karikagyűrűben mennyi színarany vs. mennyi ötvöző fém van.
4. Csiszolás
A gyémántok egyedülálló módon képesek a fényt megtörni, azaz alkotó színeire bontani azt. A kőnek ezt a tulajdonságát szokás fokozni a csiszolással. Az ideális kerek csiszolás a briliáns forma. Ez a csiszolás 58 meghatározott formájú és szögű lapból áll. Az így csiszolt kő a rá eső fényt 100%-ban képes visszaverni. Ezt nevezik úgy, hogy „tüze van” a gyémántnak. Emellett sok egyéb csiszolási formája is ismert: smaragdcsiszolás (csapott sarkú téglalap), princess (négyzet), ovális, Marquise vagy navette (hegyes ovális), pendeloque (körte) és briolett (csepp), illetve a szív alak. Minden más formát pedig „fantázia csiszolásnak” neveznek.